Väike ülevaade ponchode ajaloost /30.märts 2021/

Pontšo ei ole trend, see ei ole mööduv armumine. Pontšo on pika värvika ajalooga ning piiramatu potentsiaaliga rõivaese. Sündinud vajadusest hoida sooja ja kaitsta ilmastiku eest, säilitades samal ajal liikumisvabaduse.

See rõivaese on oluline os
a Lõuna-Ameerika pärandist. Andides elavad ameerika põlisrahvad kasutasid pontšosid juba hispaaniaeelsest ajast. Algne Lõuna-Ameerika pontšo valmistati tavaliselt villast, enamasti alpaka villast ning oli loodud soojuse ja mugavuse tagamiseks. Sellistes riikides nagu Peruu, Ecuador, Mehhiko, Argentina, Colombia, Tšiili ja Boliivia on poncho ametlikult traditsiooniline rõivas. Kohalikud rahvad on sellele andnud  mitu erinevat nimetust: mõnes Colombia piirkonnas nimetatakse seda “ruana”, Brasiilias “pala”, Tšiilis “chamanto”, Mehhikos “gaban”. Mõned inimesed kutsuvad seda ka "serape", "manta", "mantilla", "aguayo" jne. Kuid kõige populaarsem ja tuntum ülemaailmne nimi jääb "pontsoks".


Sellel rõival on iidne ja silmatorkav ajalugu. Peruus leiti suisa muumiad pontšodesse mähituna ja need leiud on dateeritud kuskil 300 eKr. Varem oli pontšo sageli tseremoniaalne rõivas. On teada ka, et inkad kandsid pontšosid. Nende ülerõivaste mustrid näitasid ühiskonna staatust ja positsiooni. Aja jooksul muutis pontšo oma funktsiooni tseremoniaalsest praktiliseks. See rõivas oli kohaliku kliima ja elustiili jaoks nii täiuslik, et sellest sai põllumeeste, kauboide, lambakarjuste ja tavalise külaelaniku parim sõber.

Nagu kõikide suurepärast ideedega, levis ka pontšo laiemalt maailmas ning algsele lihtsale kujule hakkasid järjest lisanduma uued detailid. 1800.aastateks olid pea-auguga suurele kangatükile lisandunud kinnitusdetailid. Lisa kaitse tagamiseks ning parema efektiivuse jaoks lisandus ajapikku ka kapuuts. 1850ndatel võttis pontšo kasutusse ka USA sõjavägi. Nad hakkasid oma pontšosid valmistama latekskattega riidest, mis oli veekindel. Ühtlasi kasutas sõjavägi neid mitte ainult rõivastena, vaid pontšod osutusid ka väga edukalt tekina või magamisalusena kasutatavateks.  

Ehkki pontšo oli varem olnud traditsiooniline rõivaese, siis tänapäeval on ponchod kogu maailmas tuntud ka kui moeaksessuaar ja stiilne lisand garedroobis. Paljud kuulsad disainerid on  pontšosid oma kollektsioonides kasutanud. Kuigi pontšo on märkimisväärne osa Lõuna-Ameerika pärandist ja kultuurist, on see link, mis seob traditsiooni ja ajaloo meie aja ja meie kaasaegse ühiskonnaga. Ühena vähestest rõivaesemetest, mis on nii praktilised kui ka stiilsed, suudavad pontsod  tõenäoliselt ajaga kaasas käia isegi praegusel kõrgtehnoloogilisel ajastul.

Surfimaailmas võeti ponchod kasutusele puhtalt praktilisest vajadusest - vajadus sooja hoida ja riideid vahetada. Kui oli vaja jahedama ilmaga ja enamasti kuskil parklas või teiste ees kalipso selga või seljast ära saada, leiti et poncho on ideaalne abiline. Surfimaailmast jõudis poncho ka meieni. Üsna kiiresti saime aru, et selle kasutus ei peaks piirduma ainult surfiga ning seepärast suurendasime ponchode materjalivalikut, et laiendada selle geniaalse toote kasutusvaldkondi.